Menü Kapat

Yaşam Koçluğu’nun Sınırları

Yaşam koçu hayatın hangi alanlarında olmalıdır? Hangi konulara girmelidir? Hangi konulara girmemelidir? Kimlere yaşam koçluğu yapılabilir? Yaşam koçluğu ne kazandırır? Yaşam Koçu’nun sınırlarından bahsedelim biraz.

Yaşam Koçluğu içinizdeki değerleri hayatınıza yansıtmaktır. Hep elimizden gelenin en iyisini yaptığımız halde hayatta neden başarısız olduğumuzu sorgularız. Çoğu zaman da bulamayız ve başka yerlere atarız sorumluluğu. Zaman zaman farkına varsak da elimizden bir şey gelmediğini düşünürüz.

Yaşam koçu işte burada devreye girmelidir. Yani her iki durum için de yaşam koçunun müdahalesi gerekir. Bu müdahale, sadece kişinin içindeki potansiyeli ve farkındalığını ortaya çıkartmaktan ibarettir.

Yaşam koçu hayatın her alanında sizin yanınızda olabilir. O konu hakkında bilgi sahibi olması gerekmiyordur. Sadece sizin isteklerinizi öğrenip sizdeki potansiyeli ortaya çıkarabilmesi yeterlidir. Bu anlamda her alanda herkese yaşam koçluğu yapılabilir. Ancak kişinin ruh sağlığının yerinde olması ve etik değerlere uyum şartıyla. Kişinin psikolojik ya da tıbbi bir desteğe ihtiyacı varsa bunu yaşam koçu ile değil ilgili uzmanlıklardan destek alarak giderebilir. Koçluk tedavi aracı değildir. Geliştiricidir.

Yaşam koçu; kariyeriniz, sağlığınız, aile hayatınız, arkadaşlarınız, sosyal hayatınız, spor hayatınız gibi bir çok konuda geliştirici olabilir. Yeter ki kişi kendisi için bir şeyler yapmaya karar versin.

Peki kaç yaşında olduğu fark eder mi? Hayır, fark etmez. Hangi yaşta olursanız olun, yaşam koçluğu desteği alabilirsiniz. Elbette ki ilerleme kaydedebilecek kadar belli bir yaşın üstünde olması gerekiyor. Ancak çocuklardan tutun da yaşının ilerlediğini düşünen, hatta hayatın son demlerini yaşıyorum diyenlere kadar herkes yaşam koçluğu alabilir.

Yaşam Koçu Hizmeti

Yaşam koçu hizmeti almaya karar vermek koçluğu almak kadar değerlidir. Artık hayatında değiştirmek veya geliştirmek istediği bir şeyler olduğunu gösterir. Bunu yapabilen kişiler yaşam koçuyla beraber hareket etme becerisi de gösterebileceklerdir.

Yaşam koçuyla birlikte hareket etmenin önemi kişinin yapacağı çalışmalar ve atacağı adımlarla şekillenir. Danışan, yaşam koçunun kullandığı bazı araçlarla birlikte neler yapacaklarına karar verirler her seansta. Danışan yerine getirmesi gerekenleri gerçekleştirdiğinde ise gelişim ve dönüşüm süreci başlar. Danışan üzerine düşenleri yapmadığı sürece koçun ona düşünsel anlamda verebilecekleri kısıtlı kalacaktır.

Yaşam koçları kişinin öz disiplinini sağlaması açısından danışanlarına yardımcı olabilirler. Haftalık olarak danışanlarını takip ederler ve gerekli hareketliliği sağlamak için çabalarlar. Kişi hem yazılı olarak hem de davranışsal olarak bu disipline alışmaya başlar. Kendi kendini disipline etmeyi de öğrenecektir bu sayede. Çünkü yaptığı her şeyin etkisini kendi üzerinde görebilecektir.

En önemli kazanımlardan biri de danışanların hayatta erteledikleri birçok konuyu gündeme getirerek, onlarla ilgili adım atmasını sağlamak olacaktır. Erteledikleri konuların ne kadarı onlar için önemli ne kadarı hayatının odağında bunları belirlemesini sağlayacaktır.

Yaşam Koçu’nun kişinin vizyonuna ulaşmasına olan katkısını gördükçe danışanın da hayattan alacağı zevk artacaktır. Kendi başarılarını görmesi ve kendisiyle duyduğu gurur onu daha da ileriye taşıyacaktır. Bir sonraki adımı atması için daha da motive edecektir. Kendisi için bir şeyler yapmanın da ayrı bir hazzını ve mutluluğunu da yaşayacaktır.

Yaşam Koçu’nun Görevi

Yaşam Koçu’nun görevi kişinin hayatla dengesini kurabilmesini sağlamaktır. Bu denge nerde farklılıklar gösteriyorsa oraya yönelmek gerekmektedir. Bunu tespit edecek araçlar kullanılmalı ve üretilmelidir. Kapsamının geniş olması göz korkutmamalı ve acil konular önceliğe alınacak süzgeçlerle elemeler yapılmalıdır. Danışanın vizyonu daha geniş açıdan değerlendirilmeli ve bu vizyon hayatının her alanını kapsayacak değerlerden oluşmalıdır.

Danışan yaşam koçluğu sırasında birçok konuyu aynı anda çözmek isteyebilir ancak koç onun önceliklerini belirlemesine yardımcı olarak sıralama yapması gerekecektir.

Dünyaca ünlü yaşam koçu Talane Miedaner Daha iyi bir yaşam için yaşam enerjisinin arttırılması gerektiğini belirtirken, bunun için öncelikle katlanmak zorunda katlanılan her şeyden kurtulmayı tavsiye ediyor. Göz yumulan her şeyin insanın enerjisini tükettiğini söylüyor. Yaşam koçu bu konulara eğilerek onu tüketen konuları saptaması gerekir. Katlanılan her şey listelenmeli ve bunlardan kurtulma için bir süre verilmeli.

Hiçbir şeyi sindirmemeli ve geçiştirmemeli danışan. Anında müdahale edilmeli. Ya karşımızdakine bunu söylemeli ya da o olaya el atmalı hemen.

Başkalarına iş devretmeyi öğrenebilmeli ve bu konuda ustaca taktikler üretmesine yardımcı olunmalı.

Ve son olarak kendisine yatırım yapmayı bir alışkanlık haline getirmeli danışan.